Kilka słów o „słowach wielkich”, czyli cytatach! (część 2)

Druga część artykułu o cytatach, które utknęły mi w głowie podczas różnych sytuacji życiowych. Do tego artykułu załączyłem także dezyderatę. Jednostronicowy dokument, który przekazuje całą życiową prawdę. Według mnie całą esencję, jak go przeczytasz to sam stwierdzisz, jak dużo można z tego wynieść.

Szlachetny człowiek wymaga od siebie, prostak od innych. (noblesse oblige)

Konfucjusz

chiński filozof i myśliciel

Zawsze najpierw wymagam od siebie, a później wymagam od kogoś. W każdej sytuacji życiowej jak coś nie idzie po mojej myśli, to zaczynam zawsze od siebie, spoglądam na swoje czyny i analizuję, a potem ewentualnie szukam dalej (jeden z nawyków Covey’a o tym mówi).

Każdy ma swój własny Mount Everest, dla którego zdobycia pojawił się na ziemi.

Hugh Macleod

przedsiębiorca, rysownik, pisarz

Czasem jeszcze używam stwierdzenia, iż “każdy nosi krzyż na miarę siebie”. Dla jednej osoby, napisanie magisterki będzie tym Everestem, a dla innej osoby zmiana godziny na wcześniejszą, aby wstać do pracy. Żadna osoba nie ma łatwiej od nas samych. Czasem odnoszę wrażenie, że Bóg daje nam, to co jest dla Nas najlepsze i słuszne na dany moment. Oczywiście nie zapominam przy tym o ciężkiej pracy nad sobą i swoimi projektami!

Screenshot 2015-06-12 08.11.34

Szczęście jest jak motyl; im bardziej go gonisz, tym bardziej ci ucieka, lecz gdy zwrócisz swoją uwagę ku innym rzeczom, przyfrunie i usiądzie łagodnie na twoim ramieniu.

Henry David Thoreau

naturalista

Osobiście takiego „czegoś” doświadczyłem, tak jak to jest zapisane w tym cytacie. Jak zażarcie szukałem, to nic nie mogłem uzyskać. W momencie, kiedy zmieniłem kierunek myślenia i pytania, to balans i szczęście prawie, że samo przyszło do mnie. Dojrzałem, zrozumiałem… .

Niemożliwe to nie fakt. To przekonanie.

Muhammad Ali

bokser

Nic dodać nic ująć! Ja operuję wielokrotnie na faktach, lecz do pewnych rzeczy, jest to potrzebna zmiana przekonania!

Screenshot 2015-06-12 08.10.00

Jakże szybko „nie teraz” staje się „nigdy”

Martin Luter King

pastor i teolog baptystyczny, noblista

Kiedyś byłem zażyłym praktykiem tego stwierdzenia, oczywiście “nieświadomym”. Od pewnego czasu zrozumiałem, że nie bez powodu, coś mam zrobić dzisiaj, zaraz, a nie jutro. Czas ma znaczenie w wielu przypadkach.

Screenshot 2015-06-12 08.09.41

Dwóch patrzyło przez kraty, jeden widział błoto, drugi gwiazdy.

Nie wiem, kto to powiedział, może to w jakimś opowiadaniu znalazłem. Sposób patrzenia i skupiania się, jest bardzo istotny. Nie ważne, jak zła jest sytuacja, ważne jest, to jak Ty o tym myślisz i sam w sobie postrzegasz. Jeden z moich przyjaciół, kiedyś określił moją sytuację finansową w ten sposób “Chodzisz po linie zawieszonej wysoko na urwiskiem i masz jeszcze nóż na gardle”. Robert mocno mi to zwizualizował, a ja wiedziałem, że pozytywne myślenie to jest jeden z kroków, aby zmienić tą sytuację.

Teraz przeczytaj sobie dezyderatę. Tekst, który mam w komórce/kalendarzu/tablecie i często do niego sięgam. Piękne, prawdziwe, szczere słowa. Tekst ten tłumaczę w ten sposób, „Wszystko będzie dobrze i mam wiarę, że dam sobie radę ze wszystkim co mnie spotka w życiu”.

DEZYDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny…

Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*