Budowanie zaufania w zespole sportowym.

PRACĄ! Tak wiem bardzo proste, a jakże skuteczne! Jedno słowo, plus kilka składowych. Myślę, że dzięki tym 5 czynnikom, poniżej wypisanym, można bardzo wiele wykonać i zbudować. Nie są one do kupienia, nie do znalezienia, lecz tylko do wypracowania.

Screenshot 2015-07-03 12.44.23

Spoglądając na pracę z zawodnikami/sportowcami oraz z zespołami w firmach zauważyłem kilka moich powtarzających się subiektywnych aspektów. Dlaczego subiektywnych, ponieważ, nie wiem czy zadziałają one u Ciebie. Każda aktywność, tak jak ćwiczenia u sportowca, powinny być wykonane z odpowiednią:

– siłą,

– zaangażowaniem,

– ilość powtórzeń,

– konkretnego celu.

Bez tych czynników nie zbudujesz w sobie zacięcia i pozycji w zespole! Pomyśl, przecież jest różnica w wypowiedzi, kiedy Mariusz Pudzianowski mówi, że idzie na trening, a inaczej brzmi jak mówi, to przeciętny „zajawkowicz siłownią”. Rozwinę to w kolejnych artykułach… .

OK, skupmy się na czynnikach jak zbudować zaufanie, czyli co należy wykonać, aby inni Tobie ufali i szli za Tobą… w ogień gry!

1. Always look on the bright side of the game!  nie ważne czy wygrywasz czy przegrywasz. Buduj w sobie pozytywne nastawienie. Zdaję sobie sprawę, że czasem widać, że mecz się wali i nic już nie pomoże, ale dzięki dobremu nastawieniu walczysz do końca. Nie odpuszczaj! Spójrz jak wielu ludzi odpuszcza kiedy, już “podobno” nie ma szans. Myślę, że ostatnie mecze Legii Warszawa, Lecz Poznań czy Jegielonii Białystok pokazują, iż nie ważne czy mamy 1 punkt przewagi, w plecy czy remis, to JEDZIEMY DO KOŃCA! Wygrane często przychodzą z ostatnią minutą. Wielokrotnie widziałem, jak drużyna, z którą jestem, przegrywała cały mecz, a na końcu, te 3-4 minuty, to był istny sajgon, czyli używając polszczyzny “Spuściliśmy im wpierd*l! Myślę, że Michael Jordan, LeBron James, Bryant, Rose doskonale wiedzą o czym mowa i Ty także! 

Screenshot 2015-07-03 12.43.56

2. Alwas have your own goals! – zawsze miej swój osobisty cel. Pomyślisz sobie, ale przecież jesteśmy w zespole? Tak dokładnie, miej swój osobisty cel i tutaj uwaga, który jest częścią celu całej drużyny. Czasem kiedy gra idzie ciężko, tzn. bramki nie wpadają, traci się piłkę, wychodzą głupie amatorskie błędy i morale spadają. Nadchodzi moment, iż jeden, a za nim drugi trzeci zawodnik grają gorzej i wtedy przechodzi to na cały team. Hmm… lecz nie na Ciebie, Ty masz swój cel lub cele, które i pokazują Twój styl:

– gra do ostatniej minuty,

– gra na 100% umiejętności,

– nie patrzenie na innych,

– pobudzanie innych do gry (krzyki, klaskanie),

– prowadzenie drużyny, jak prawdziwy PRZYWÓDCA!

Wiele punktów się traci z tego tytułu, że pewni zawodnicy nie mają swojego lidera i odpowiedzialność się rozmywa! W ataku nie wychodzi, bo nikt nie przejmuje inicjatywy, i pach…. piłka odebrana. TY PRZEJMIJ INICJATYWĘ!

3. Work hard and smart! – Pracuj na swoją pozycję ciężko oraz mądrze! Nie zapominaj, że nie liczy się, że będziesz widoczny na boisku, bo zapier***asz z jednej połowy na drugą albo gibasz się bez potrzeby jak rezus 🙂 (zależne od dyscypliny). Jak już dostaniesz w rękę/do nogi piłkę i masz ją przez parę sekund, to pokaż, że umiesz o nią walczyć i wiesz doskonale co z nią zrobić. Odegraj swoją rolę idealnie, wykonuj to za każdym razem jak dostaniesz szansę gry. Rugby i futbool amerykański, doskonale ukazują jak ważni są poszczególni zawodnicy i ich umiejętności. CLICK & WATCH Kevin Penny na filmie pokazał, kim jest i kto tu kur*a rządzi!

4. Success it is not calculated is earned. Get discipline to gain it! Pamiętaj o tym, że liczy się stałość i ciągłość działań. Pojedyńcze strzały się nie liczą, chodzi mi o budowanie siły i charakteru. Kondycji nie zbudujesz w jeden dzień, w jedną noc, jest ona wypracowana godzinami potu, bólu, krzyku, cierpienia, następnie buduje to Twój charakter, a charakter buduje całą drużynę.

Screenshot 2015-07-03 12.44.47

5. Brave, be brave to yourself and your friends! – odwaga powoduje to, że dzisiaj oglądamy rekordy, w ilości zdobytych punktów, wgranych play off’ów, ekstraligę, przebiegnięcie mili poniżej 4 minut itp. Sportowcy chcą więcej i więcej, mają odwagę sięgać po kolejne punkty po kolejne zwycięstwa. Są momenty, że nie myślą o odwadze i robią, ZDOBYWAJĄ SZCZYTY. Czasem jest i taki moment, że trzeba powiedzieć to na głos, iż „Odwagi nam potrzeba”, a następnie jeszcze dodać „MY JĄ MAMY”!!!

Kiedy przed meczem jestem z drużyną w szatni i prowadzę Power Speech, uwielbiam wykrzykiwać frazę:

– Co zrobimy?

– WYGRAMY!

– Co zrobimy?

– WYRGAMY!!

– Do boju….

Walcz o siebie o drużynę, nie ważna jaki sport uprawiasz, skorzystaj z tych wskazówek, a osiągniesz wiele!

Osobiście widzę, wiele zmian w sobie! A co TY zrobisz….?

WYGRASZ…. SAM ZE SOBĄ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*