Mentalna dieta, takie coś istnieje!

TAKA DIETA TAKŻE ISTNIEJE!!!

Na pierwszy rzut oka można spodziewać się po słowie “dieta”, że będzie o żywieniu. Tutaj Ciebie nie rozczaruję… bo będzie o żywieniu, lecz Twojej głowy, Twojej mentalności. Przedstawię Tobie pewną analogię, jak ważne jest to co wkładasz do swojej głowy, na przykładzie diety żywieniowej.

Czy kiedykolwiek zwracałeś uwagę na to, jak do siebie mówisz kiedy jesteś w sytuacji podbramkowej, stresującej? Czy udaje się Tobie zmieniać kierunek emocji? Czy “wielkie” emocje Ciebie napędzają czy raczej stopują? Czy przypadkiem nie jest tak, że kiedy w Twojej głowie jest duży nieład, Ty mówisz, że jest ok, ale po Twoim ciele widać, że stres zjada Ciebie żywcem?

Tutaj świetnie sprawdzi się porównanie do diety żywieniowej. Kiedy dobrze się odżywiasz, Twoje ciało szybciej się regeneruje oraz lepiej znosi obciążenia (Lewandowski i jego dieta oraz potyczki na boisku, jest niezniszczalny). Zapewne nie raz doświadczyłeś tego, że po dobrze zaplanowanych seriach żywieniowych masz dużo mocy i czujesz się “lekko”. Identycznie jest z głową, jeśli notorycznie będziesz ją żywił odpowiednimi i zaplanowanymi “strategiami”, czyli odpowiednim nastawieniem oraz słowami w odpowiednich momentach, możesz zaskoczyć siebie samego pozytywnym efektem swojego nastawienia.

 

Dwa lata temu biegłem swój trzeci maraton. W pewnym momencie odcięło mi “moc”, zwyczajnie zabrakło sił. Słuchałem wtedy swoich motywujących “kawałków” ale okazało się, że jednak to nie było to…nie było tej kropki nad “i”. Dzień wcześniej zrobiłem sobie mały eksperyment i nagrałem sobie parę ciekawych słów sam do siebie. Po prostu usiadłem, zapisałem słowa i zacząłem wypowiadać je do telefonu, słowa, które chciałbym usłyszeć podczas cięższych momentów na trasie. Starałem się także by były odpowiednio intonowane a w tle leciała odpowiednia muzyka. Było to szybkie i amatorskie nagranie. Z upływem czasu zacząłem nagrywać i podchodzić do tej kwestii profesjonalnie. Nagrania tego typu wykonałem międzyinnymi dla Marii Andrejczyk (4 oszczepniczka na Świecie), kiedy jechała na Olimpiadę do RIO 2016. Były to dwa rodzaje nagrań – na konkretne stany emocjonalne zawodniczki.

 

Dalszą część artykułu przeczytasz na GetBetter

PS: artykuł jest moim tworem opublikowanym na innym portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*