Najważniejsze książki jakie przeczytałem (część II)!

Kolejna lista książek, które miały wpływ na moje myślenie oraz działania.

Znajdziecie pozycje z różnych dziedzin. Możliwe, że je znacie, a jeśli nie, to serdecznie polecam!

Peter F. Drucker –  Skuteczny Menedżer

Osoby, które 2015-05-08 08.44.22miały chociaż małą styczność z zarządzaniem firmą, zespołem albo były menedżerem, powinny znać tego autora. Książka dostarczyła mi wiedzę jak z pełną odpowiedzialnością i zaangażowanie można zarządzać sobą/działem w firmie/organizacją/team’em. W wielu aspektach bardzo logiczna, lecz znajdą się także momenty polegające na działaniach i umiejętnościach miękkich. Jedno zdanie, które pokazuje jak ważna jest dokładna ocena człowieka, str 127 “Nigdy nie mów o kimś, że jest ‘dobry’, lecz że jest dobry do realizacji jakiegoś zadania. A do tego zadania szuka sił dlań właściwych i obsadza to zadanie z myślą o doskonałości”. Książka skupia się nt. podejmowania decyzji, jak ustawiać priorytety oraz budowanie efektywności, którą można wypracować na wysokim poziomie.

PS: Dzięki Sławku za polecenie tej książki ponad 2 lata temu.

Jeffrey Pfeffer – Władza. Dlaczego jedni ją mają, a inni nie.

2015-05-08 08.44.39Książka, którą przeanalizowałem bardzo dokładnie, ponieważ jest to jedna z pozycji jaką używam do pisania mojej pracy magisterskiej. Napisana przez znawcę tematu, została oparta na konkretnych badaniach oraz licznych przykładach, na jakiej zasadzie odbywa się podział oraz zdobywanie władzy w organizacjach. Przykłady są bardzo obrazowe, wprost z największych korporacji. Książka ta utwierdziła mnie w wielu moich przekonaniach jakie do tej pory wyznawałem. Jedno stwierdzenie, str 58 “… zwrócił uwagę na to, że ludzie, którzy uważają, iż mają 20 lat doświadczenia, w rzeczywistości mają jedynie jeden rok doświadczenia powtórzony dwadzieścia razy”.

Daje do myślenia, mi na pewno! Dlatego w nazwie THINK mam słowo NEW & KNOWLEDGE. Należy zgłębiać wiedzę i poszukiwać nowych rzeczy.

PS: Dziękuję za nią mojemu promotorwi.

Dale Carnegie –  Jak zyskać przyjaciół i zjedna sobie ludzi

jak-zdobyc-przyjaciol-i-zjednac-sobie-ludzi-3Jeśli chcesz nauczyć się naturalnej sprzedaży, nie tylko produktu, lecz także własnej osoby. Książka ta, może być, bardzo ciekawym dziełem. Możesz dowiedzieć się, jakimi naturalnymi sposobami, autor pozyskiwał, przyjaciół ale także klientów na bardzo lukratywne kontrakty jak i przyjaźnie, pełne zaufania i szacunku.

OK, w sumie w tytule jest słowo „przyjaciele”, a ja piszę o sprzedaży. Książka ma szeroki zakres wiedzy, nt. tego w jaki sposób budować dobre, przyjazne, naturalne więzi między ludźmi. Sam osobiście bardzo mocno z tej książki skorzystałem i zauważyłem, że z wielu rzeczy korzystałem zanim ją przeczytałem. Jeśli chcesz nauczyć się dobrych manier i dowiedzieć się, co wykonywać (dobrego) aby ludzie Ciebie zapamiętali, to jest książka dla Ciebie.

Między innymi potwierdziło mi to, że nie warto wylewać na ludzi swoich żali. Przykład jaki został przytoczony w książce pokazał mi wystarczająco, że “Jeśli ktoś Ciebie poirytował, a wręcz wyprowadził z równowagi i chcesz  to wszystko wyrzucić mu w twarz to… . Spisz to najpierw na kartkę papieru. Następnie przeczytaj i schowaj do szuflady i nigdy już tego nie wracaj.” Wielokrotnie skorzystałem i pomogło! To jest jedna z wielu różnych strategii jakie wykorzystuję w życiu codziennym.

Dale Carnegie – Jak przestać się martwić i zacząć żyć.

jak-przestac-sie-martwic-i-zaczac-zyc-3Hmm… kolejna książka, która została, tylko przesłuchana. Słuchałem jej, na swoich długich przed maratońskich wybieganiach. Dzięki tej książce, zrozumiałem jak bardzo się zamartwiałem w życiu i przez to, sabotowałem wiele swoich działań. Oparta na bardzo pozytywnych historiach, które dają do myślenia. Historie w niej pokazują, że czasem należy mocno wierzyć, żeby coś w życiu się udało, a czasem trzeba niczym matematyk wyjść z dokładnością i wyliczyć sobie swoje “podejście” lub “sukces”. Dziwnie to zabrzmiało ale znasz pewnie to powiedzenie, “że 90% rzeczy jakimi się zamartwiamy, nie mają racji bytu”, tak wiem, TY TO WIESZ! Jeśli chcesz to poczuć i zrozumieć to zajrzyj do tej książki, lub wrzuć ją sobie na słuchawki. Myślę, że lepiej zrozumiesz pewne rzeczy i sam zobaczysz czym tak naprawdę się martwisz/stresujesz.

PS: Czy wiesz, że wrzody na żołądku powstają od stresu, a nie od złego jedzenia!

Wallace D. Wattels –  Sztuka wzbogacania się.

sztuka-wzbogacania-sieJedna z książek, którą tylko przesłuchałem, podczas biegania. Nie miałem jej nigdy w ręku aby spojrzeć jak jest napisana czy podkreślić najważniejsze wersy. Myślę, że przesłuchałem ją z 10 razy. Dużo czy mało, dla mnie sporo. Jedną rzecz jaką mógłbym Tobie przekazać z tej książki to to, że “Nie ma czegoś takiego jak konkurencja. “Każdy ma swój tort i nie musi go dzielić na kilka części, i oddawać konkurencji”. Wyzbyłem się całkowicie stwierdzenia, iż mam konkurencję. Mam swój zakres działań i z nikim nie rywalizuję w swojej branży. Jedyny rywal to ja, ten w strefie komfortu i ten co chce być po za nią. Słowa i hasła, jakie słyszałem w tej książce, w bardzo pozytywny sposób wpłynęły, na mnie i moje myślenie, o świecie oraz moich finansach. Wierzę, w to, że nie ma czegoś takiego jak niedostatek. A jeśli jakaś wielka rzecz umknęła mi przed oczami, to wierzę w to, że coś o wiele lepszego czeka na mnie w niedalekiej przyszłości. To nie jest tylko wiedza, to jest pełna świadomość o czym mówię i co czynię! Wielokrotnie mi się to potwierdziło.

Pisałem Tobie o tych książkach, że warto je przeczytać lub przesłuchać. Pewnie sobie teraz myślisz, nie mam czasu aby usiąść i czytać, też tak miałem. Potem powiesz, ja nie mam czasu aby usiąść i słuchać, też tak miałem!

Może zauważyłeś, że pisałem to w czasie przeszłym “miałem”. Na książki znalazłem czas i to nie mały, bo prawie 45 min dziennie, tak dziennie, od ponad 4 miesięcy czytam codziennie. Zdarzają się czasem dni bez, podróż autem albo wyczerpujące szkolenie. Staram się znaleźć czas, którego myślałem, że nie mam. Pomyśl sobie ile czytasz komentarzy na FB, Twitterze, czy Instagramie, ile codziennie nagłówków z gazet przeglądasz. Nie lepiej poczytać coś o dobrej skumulowanej treści i zapamiętać? Michał Wawrzyniak w jednym w swoich filmików, mówił o tym dlaczego warto czytać. Jak zobaczyłem ten film to wiedziałem, że po raz kolejny idę w dobrą stronę.

Screenshot 2015-05-08 12.35.10

Jeśli chodzi o słuchanie, ja także bym nie miał woli, aby usiąść na kanapie i posłuchać. Zacząłem najpierw od biegania i słuchania. Następnie w aucie, jak jechałem w miarę bezpieczną drogą, zawsze miałem coś zgranego na swoim telefonie lub iPod. Jeśli mniej jeździłem, a podczas biegania potrzebowałem ostrej muzy to znalazłem inne sposoby. Jak cokolwiek robiłem w domu to włączałem i leciało w tle. Na samym początku wiele nie zapamiętywałem, lecz z biegiem czasu moja głowa przyzwyczaiła się i słyszałem co raz więcej. Przemycę delikatnie info, że moja dziewczyna bierze słuchawki i podczas takich czynności jak opalanie, czy sadzenie kwiatów słucha afirmacji czy audiobooka.

Od Ciebie zależy co wybierzesz! Nie ukrywam, że czasem mam duży problem w momencie jak włączę na chwilę telewizor i nie mogę się od niego oderwać. Zawsze sobie mówię “Skupiaj się na długoterminowych i dużych gratyfikacjach, a nie krótkotrwałych przyjemnościach”.

Jedno wiem i od dawna to sobie powtarzam: “Jeśli chcę coś wykonać i nie chce mi się, to wiem, że należy to zrobić albo zacząć to jak najszybciej”, a kontynuacją tej myśli jest, “przez pierwsze 10 czy 20 min ZMUSZAM SIĘ, a po tym czasie wczuwam się i chłonę tą wiedzę, wtedy już WIEM, ŻE CHCĘ. Jak coś nowego czytam i CZUJĘ tą wiedzą, to uwierz mi, jaram się tym jak pochodnia”.

ZACZNIJ I KONTYNUUJ > TYLKO TAK ZBUDUJESZ DOBRY NAWYK CZYTANIA & zdobywania wiedzy!

PS: polecam bardzo dobrą (rodzaje książek) i tanią księgarnię. www.aros.pl Podlinkowałem Wam te pozycje właśnie z tej strony.

  3 comments for “Najważniejsze książki jakie przeczytałem (część II)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *