Kim Rasmussen, jego sposób na motywację i sukces w sporcie.

Wywiad z Kim’em Rasmussen’em na temat mentalności i motywacji w sporcie.

Jest sporo ciekawych fraz, czytajcie ze skupieniem. Wywiad został nagrany, a potem przetłumaczony.

KR – Kim Rasmussen

PS – Paweł Stańczuk

No to jedziemy Panie i Panowie!

PS: Czy kiedykolwiek pracował Pan z psychologiem sportowym?

KR: Tak oczywiście.

PS: Jakie jest Trenera odczucie/podejście do tego typu spraw, bardziej pomaga, a może przeszkadza?

KR: Myślę, że to jest bardzo delikatny temat, ponieważ zależy to od tego, czy dana osoba w to wierzy lub nie. Ponieważ jeśli nie, to może to spowodować, wręcz odwrotne skutki. Myślę, że to zależy z od tego z jakiej kultury się wywodzi zawodnik, jaką drużyna czy klub ma mentalność. Na jakim etapie jest drużyna, ale przede wszystkim skąd podchodzi dana osoba (psycholog). Czy jest godny zaufania, czy zawodnik na pewno zaufa tej osobie. Myślę, że jeśli ta osoba będzie miała zaufanie całego zespołu, to może być ona bardzo pomocna i wiele może wykonać. Jest to bardzo delikatny temat (metoda), ale myślę, że jeśli jest to odpowiednia osoba i team, to jest to dobre.

PS: Trener powiedział, że ważne jest zaufanie pomiędzy tymi osobami. Jakie działania, co powinna wiedzieć osoba (trener mentalny), aby zdobyć to zaufanie u zawodnika?

KR: Myślę, że przede wszystkim powinien być dobrym człowiekiem i mieć sporą wiedzę na temat ludzkich zachowań. Powinien mieć wiedzę o tym, że istnieją różne osobowości, musi umieć się zbliżyć do danej osoby i dowiedzieć się jakie są jej mocne strony i słabości. Musi być całkowicie profesjonalna w swoim podejściu i zapewnić zawodnikowi, że nikomu (zawodnik, drużyna) nic na dany temat nie będzie mówić. Myślę, że powinien być przede wszystkim bardzo pokorny! Nie powinien wychodzić z założenia, że wie wszystko, ponieważ, każda osoba jest inna i każdą osobę należy traktować inaczej. Nie ma dwóch takich samych osób, musi zawsze o tym pamiętać. Myślę, że dobry psycholog/ trener mentalny to taka osoba, która stawia na pierwszym miejscu zawodnika, a nie samego siebie.

PS: Dokładnie, najpierw zawodnik.

KR: Tak, i jeśli dasz odczuć to zawodnikowi i pokażesz, że nie zawsze psycholog i inni mają racje, to wtedy możesz zbudować to zaufanie i dobrą relację. Jeśli psycholog/trener mentalny zaburzy lub zaniecha jedną z tych wymienionych rzeczy, to możliwe, że już nie uda mu się zbudować tego zaufania.

PS: Bardzo interesująca wiedza! Czy Trener używa technik motywacyjnych, czy ogólnie Trener uznaje tego typu działania?

KR: Tak oczywiście, bardzo często. Jest to zależne od sytuacji od tego co sam czuję oraz gdzie znajduje się drużyna. Czasami dobra mowa jest wystarczającym bodźcem. Sam osobiście robię różnego typu filmy motywacyjne. Wierzę, że motywacja jest “kluczem” dla trenera, aby osiągnąć sukces. Trener powinien „każdego dnia” umieć używać i pomagać zawodnikom, poprzez filmy motywacyjne czy budowania zespołu albo grę jak i zabawę. Dlatego myślę, że jest to ważne i sam używam tego typu rzeczy bardzo często. Sam osobiście tworzę filmy dla zawodniczek i rodzaj motywacji jest zależny od sytuacji w jakiej zespól czy zawodniczki się znajdują.

PS: Czy Trener posiada jakieś swoje ulubione filmy motywacyjne albo cytaty?

KR: Tak bardzo dużo cytatów, może, aż za dużo (śmiech). Bardzo je lubię, a w szczególności kiedy są o tym, aby dawać z siebie wszystko, dawać te 110%. Lubię kiedy mówią o tym, że porażki/upadki są bardzo ważne w rozwoju każdego człowieka coś na wzór “Musisz odnieś porażkę, aby zwyciężyć”. Naprawdę lubię to i używam tego dużo.

PS: Czy jakieś produkcje można obejrzeć w internecie?

KR: Nie, niestety wszystko jest w prywatnych zasobach dla zawodniczek i zespołów.

PS: Kolejne pytanie to, jaki rodzaj motywacji najlepiej osobiście działa na trenera? Jak Trener się inspiruje?

KR: Ja inspiruję się wszystkim, przede wszystkim sportami w USA typu: NBA, NHL, NFL. Naprawdę czerpię mnóstwo inspiracji z profesjonalnego środowiska. Bardzo uważnie oglądam i przyglądam się jak oni to wykonują, a w szczególności psychologia i kultura. Doszukuję się w każdym calu tej inspiracji. Kiedy oglądam treningi lub mecze innych drużyn piłki ręcznej, zawsze szukam nowych pomysłów, obserwuję szczegóły jak pracują trenerzy. Dla mnie piłka ręczna to przede wszystkim rozwój siebie, swojej osobowości.

PS: Każda dziedzina życia, może być inspiracją.

KR: Dokładnie, wszystko.

PS: Czy Trener posiada swoich mentorów, którzy Trenera inspirują?

KR: Nie, całkowicie nie mam nikogo. Tak jak mówiłem, że obserwuję jak to się dzieje w USA. Staram się uczyć od każdej osoby, od każdego, poszukuję inspiracji. Jest to dla mnie najlepsze. Mój 7 letni syn, kiedy bawi się na szkolnym boisku, na przykład wtedy spoglądam i widzę jak on traktuje innych ludzi.

PS: Dzieci są niesamowitą inspiracją, “one nie myślą, tylko robią”, mówią co myślą, mówią co czują. Myślę, że to są jedne z ważniejszych rzeczy jakich możemy się od nich nauczyć.

KR: Jeśli możesz nauczyć dziecko, aby było ponad swoimi ograniczeniami i ponad swoimi limitami,  można powiedzieć, że osiągnąłeś sukces. Dlatego szukam inspiracji wszędzie.

PS: Jakie 3 cechy powinien mieć sportowiec, aby być dobrym i bardzo dobrym zawodnikiem.

KR: Poświęcenie, pokorę i ciężka praca. Myślę, ze to jest kluczem do sukcesu. Jeszcze są inne rzeczy, takie jak osobiste cele.

PS: Nie tylko w sporcie, ale i życiu prywatnym.

KR: Tak, oczywiście. Po to, aby stawać się lepszą osobą, nie tylko zawodnikiem. Myślę, że jeśli będziesz myślał tylko o sobie, to nie będziesz kładł się spokojnie spać. „Dawać siebie innym” będzie sprawiało Tobie więcej radości i to uczyni Ciebie bardziej szczęśliwym i osiągniesz sukces. Dlatego myślę, że poświęcenie się w 100% dla celu gdzie chcesz iść jest ważne. Oczywiście także należy być dobrą osobą, żeby dawać innym, to co Ty wiesz i to także jest druga szansa, aby osiągnąć sukces.

PS: Wiele rzeczy wiedziałem, ale teraz są w mojej świadomości i myślę, że idę podobną drogą. Działałem bardziej podświadomie, lecz teraz już znacznie świadomiej.

KR: To jest to, co ja myślę, co tak naprawdę dla mnie jest ważne.

PS: Ostatnie pytanie. Jakie 3 porady dałby Trener każdemu zawodnikowi.

KR: Myślę, że musisz zdecydować, dokąd chcesz iść. Jeśli już zdecydujesz, potem ważne jest poświęcenie, które jest bardzo ważne. Ponieważ jeśli zdecydujesz, że chcesz być najlepszy na Świecie, to musisz poświęcić bardzo wiele, na przykład 5 razy w tygodniu wstawać o 5 rano w zimę, aby wykonać trening. A do tego potrzebne jest poświęcenie. Należy włożyć spory wysiłek w to wszystko. Trzecią rzeczą jest to, aby “nie być nigdy zadowolonym z siebie”. Nigdy, przenigdy nie spocząć i być zadowolonym z siebie. Zawsze być ukierunkowanym na osiąganie więcej.

PS: Wychodzić po za swój limit!

KR: Zawsze mierzyć w niemożliwe, aby być zadowolonym ze swoich małych kroków.

PS: Całkiem niezłe! Dziękuję za odpowiedzi.

KR: Dziękuję i powodzenia.

PS: Dziękuję, wzajemnie.

Poniżej jeszcze zdjęcie z Trenerem Kim’em! Super się rozmawiało, a w szczególności lubię słuchać i czuć, że wow jaka to genialna wiedza. Tak wiem, że są to oczywiste rzeczy, ale ja chcę mieć to w świadomości i działać, a nie głupio mówić „tak, wiem, że tak jest”. Do dzieła!

IMG_1171

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *